مقالات

انواع روشهای کوچک کردن سینه با جراحی

عمل جراحی کوچک کردن سینه در بانوان که به عنوان ماموپلاستی کاهشی یا مامو پلاستی کاهنده نیز شناخته می شود، یک نوع عمل جراحی زیبایی است که برای کاهش اندازه سینه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در طول عمل کوچک کردن سینه ، چربی، بافت غدد و پوست از سینه شما برداشته می شود، و سپس این بافت ها تغییر شکل داده می شوند و به این ترتیب وضعیت قرارگیری سر سینه اصلاح می شود. اندازه سینه تحت تاثیر ژن ها، هورمون ها، چارچوب بدن و وزن بیمار دارد. در اکثر زنان، سایز سینه متناسب با سایر اعضای بدن است، اما برخی زنان نیز سینه هایی دارند که بطور خاص بسیار بزرگ هستند. سینه های زنان به هورمون استروژن حساس هستند.

سینه های فرد می توانند در طول دوره نوجوانی یا پس از یائسگی، بزرگ شوند. در برخی موارد استفاده از هورمون تراپی (HRT) نیز می تواند باعث بزرگ شدن سینه ها شود. برخی زنان همچنین ممکن است با عدم تقارن قابل توجه (اندازه یا ظاهر متفاوت) بین سینه های خود مواجه شوند.

عمل جراحی ماموپلاستی یا جراحی زیبایی سینه می تواند به زنانی کمک کند که از ظاهر، وزن یا افتادگی سینه های خود ناراضی هستند و به دنبال کوچک کردن سینه و بالا بردن بیشتر آن می باشند. به هر حال، اندازه سینه با توجه به وزن بدن تغییر می کند و به همین خاطر ممکن است به خاطر اضافه شدن وزن یا بارداری اندازه سینه حتی پس از عمل جراحی نیز تغییر کند.

جراحی کوچک کردن سینه زنان می تواند برای کوچک کردن سینه مردان نیز استفاده گردد. که این روش درمانی به عنوان ژنیکوماستی نیز شناخته می شود.

روشهای کوچک کردن سینه


لیپوساکشن

لیپوساکشن یکی از روشهای کوچک کردن سینه ها می باشد که در این روش ابتدا مایع مناسب حاوی ماده بیحسی و منقبض کننده عروق به داخل سینه ها تزریق میشود و سپس با ایجاد سوراخهای دو تا سه میلی متری در جاهای مناسبی از پوست سینه با استفاده از کانولاچربی داخل سینه ساکشن شده و حجم سینه کوچکتر میشود

 ولی افتادگی سینه را اصلاح نمیکند پس برای افرادی مناسب است که مقدار زیادی چربی در سینه دارند مثل زنان یائسه و افرادی که جای عمل روی سینه هایشان را نمی پذیرند و یا اصلاح افتادگی مد نظرشان نیست .همچنین با این روش قبل از عمل نمیتوان پیش بینی کرد که چه حجمی از سینه را میتوان کوچک کرد .

لیپوماتیک

لیپوماتیک روشی است که تهاجم کمتری نسبت به روش لیپوساکشن داشته و باعث می‌شود عمل کوچک کردن سینه راحت‌تر انجام گیرد و چربی‌های اضافی سریعتر از سینه بیمار خارج شود. کانولاها توسط فشار هوا فعال می‌شوند، توسط لرزش و امواج مادون صوت حرکت چرخشی پیدا کرده و باعث شکسته شدن بافتهای چربی می‌گردند.

 به طور همزمان چربی‌های شکسته شده از بدن بیمار خارج می‌شود. طبق گزارش متخصصان عمل لیپوماتیک توسط اعمال ترکیبی فوق بسیار سریع و کامل انجام می‌گیرد.لیپوماتیک باعث می‌شود متخصص چربی بیشتری را در زمان کمتری از بدن بیمار خارج کرده و همزمان پوست بیمار را سفت کنند. با کمک لیپوماتیک، بهبودی بیمار پس از عمل به‌سرعت صورت می‌پذیرد و پس از یک یا دو روز بیمار می‌تواند در اجتماع حضور پیدا کرده یا به محل کار خود بازگردد.

رادیوفرکوئنسی

در عمل کوچک کردن سینه از اولتراسوند جهت شکستن دیواره سلولهای چربی در سینه واز رادیوفرکوئنسی (RF) جهت بالا بردن تولید کلاژن و الاستین جهت سفت کردن پوست استفاده می‌شود. از جمله مزایای این روش محافظت از سلولها، بافتها و اعصاب اطراف محل درمان و انتخاب و هدف‌گیری سلولهای چربی می‌باشد و نیازی به بی‌هوشی و یا ایجاد شکاف در بدن وجود ندارد که این مسئله باعث امن بودن این عمل می‌شود.

سلولهای چربی تقریباً 50 درصد حجم سینه‌ها و بیش از 30 درصد وزن کل آن را شامل می‌شود.اما این عمل نسبت به لیپوساکشن زمان بیشتری به طول می‌انجامد. روند درمان برای کاهش اندازه‌های کم، بین 2 تا 4 هفته و برای کاهش‌های چشمگیر تا 12 هفته طول می‌کشد. درحالی‌که زمان ریکاوری در کوچک کردن سینه با عمل جراحی یک امر بسیار مهم است، در کاهش اندازه سینه بدون عمل جراحی هیچ زمان ریکاوری وجود ندارد و بیمار می‌تواند در طول درمان بدون توجه به نتیجه عمل از زندگی لذت ببرد.

برداشتن بافت سینه با برش سینه

برای کوچک کردن سینه از برش های متعدد و متفاوتی استفاده می شود که هر چقدر سینه بزرگتر افتاده تر و پوست اضافه بیشتری داشته باشد، باید برش وسیع تری هم داده شود.

– سینه هایی که برای اصلاح بزرگی شان به برداشت کمی نیاز دارند را میتوان فقط با برش دور هاله و یا فقط برش زیر سینه عمل کرد .

– اگر سینه به برداشت ۵۰۰ گرم یا کمتر نیاز داشته باشد درمان با برش دور هاله و برش عمودی زیر هاله انجام میشود.ولی حتی با کمی تغییر در طول برش میتوان بافت بیشتری حتی تا ۱۲۰۰ گرم را با این روش برداشت.

– در سینه های خیلی بزرگ و افتاده که باید بافت زیادی برداشته شود نیاز به برش دور هاله و برش عمودی زیر هاله و برش افقی در چین زیر سینه می باشد .(برش لنگری یا T برعکس)

– اگر سینه ای خیلی هم بزرگ نباشد ولی پوست اضافه زیادی داشته باشد باز هم از برش لنگری برای اصلاح کامل سینه استفاده میشود.

تکنیک های عمل جراحی کوچک کردن سینه

راه های کوچک کردن سینه، انواع مختلفی  برای کاهش اندازه سینه وجود دارد. برای انجام عمل، جراح شما تصمیم می گیرد کدام روش کوچک کردن سینه با توجه به اندازه سینه و نتایج مورد انتظار عمل جراحی برای شما بیشتر مناسب است. رایج ترین تکنیک های مورد استفاده در این زمینه به شرح زیر هستند:

نوع لنگری یا کاهش اندازه تی شکل

این روش رایج ترین شیوه مورد استفاده برای کوچک کردن سینه است. برای این عمل جراحی از شکاف لنگری شکل در ناحیه تیره رنگ اطراف سر سینه استفاده می شود. در ادامه شکاف ایجاد شده به صورت عمومی به سمت پایین کشیده می شود و به صورت افقی در طول خط زیر سینه امتداد پیدا می کند.

الگوی عمودی کاهش اندازه سینه

در این تکنیک از یک برش دایره ای در اطراف سر سینه استفاده می شود و یک برش عمودی به سمت پایین و خط زیر سینه ایجاد می شود (این روش گاهی اوقات به عنوان برش «آب نباتی» هم شناخته می شود). الگوی عمودی کاهش اندازه سینه دارای این مزیت است که هیچ جراحتی زیر سینه ایجاد نمی کند و احتمال مشاهده عوارض پس از عمل جراحی را کاهش می دهد.

به هر حال، این تکنیک ممکن است یک توده پوست در قسمت پایین و انتهای برش عمومی از خود به جا گذارد.  این توده بطور خودکار پس از چند ماه از بین می رود، اما ممکن است نیاز به برداشتن آن با استفاده از عمل جراحی در صورت بر طرف نشدن آن وجود داشته باشد. استفاده از این تکنیک همچنین ممکن است همیشه برای درمان سینه های بسیار بزرگ مناسب نباشد.

کاهش اندازه از طریق برش دورآرئول

در این تکنیک یک برش دایره ای دور سر سینه بیمار ایجاد می شود، اما استفاده از این تکنیک فقط در زمانی مناسب است که نیاز به بر داشتن حجم کمی از بافت سینه وجود داشته باشد.

بهبودی

بعد از عمل جراحی کوچک کردن سینه، شاهد بروز کبودی‌های موقت، تورم و درد در قسمت عمل شده خواهید بود. شکافها بخیه می‌خورند و پستانها جهت راحتی بیمار و مراقبت از سینه‌ها در طول زمان بهبودی پانسمان می‌شوند. بیمار لازم است نوعی سوتین مخصوص که حامی سینه‌ها است در زمان بهبودی به تن کند.

 ممکن است در سینه‌ها تا یک هفته بعد از عمل احساس کشیدگی و تورم داشته باشید. برخی این حس را با احساس تراکم خون و شیر در دوران حاملگی و شیردهی مشابه می‌دانند. ممکن است در این دوران در بالا بردن آرنج خود احساس درد و ناراحتی کنید. در طول هفته دوم بعد از عمل شما احساس بهتری خواهید داشت و سختی بعد از عمل تا حد زیادی کاهش می‌یابد. بیشتر زنان پس از 10 تا 14 روز بعد از عمل می‌توانند به کار خود بازگردند. شما معمولاً پس از 4 هفته می‌توانید فعالیت‌های طبیعی و تمرینات ورزشی خود را از سر گیرید.

پاسخ دهید

دیدگاه
نام*
ایمیل*
وبسایت*