دسته‌بندی نشده

بیماری‌ها و عفونت‌های قارچی پوست: انواع و درمان

قارچ پوستی یکی از بیماری های پوستی ای محسوب می شود که برخی از افراد در طول زندگی خود دچار آن می شوند و این مسئله نگرانی زیادی را برای این دسته از افراد به وجود می آورد. عفونت‌های قارچ پوستی بسیار شایع هستند و شامل عفونت قارچی پای ورزشکار، عفونت قارچ کشاله ران ، عفونت قارچی کچلی و عفونت قارچی مخمر می‌شوند.

قارچ ها را بشناسید


عفونت های قارچی در همه جای دنیا مشاهده می شوند. طی سال های اخیر، با افزایش جمعیت و وجود افراد ناتوان و افرادی که دچار نقص ایمنی هستند، میزان ابتلا به این نوع عفونت ها روندی رو به رشد داشته اند. قارچ ها به طور کلی به دو دسته کپک ها و مخمرها تقسیم می شوند. بیشتر انواع عفونت قارچی ناشی از کپک ها هستند.

قارچ های سطح بدن به سه دسته عمده، تقسیم بندی می شوند که می توان به قارچ هایی که در خاک رشد می کنند، قارچ هایی که منشا حیوانی دارند و قارچ هایی که عمدتا در بدن انسان ها رشد می کنند، اشاره کرد. البته هم پوشانی هایی بین این سه نوع نیز وجود دارد. بدین معنی که برخی از انواع قارچ ها با منشا حیوانی یا خاک دوست، ممکن است باعث ابتلای انسان شوند.

1474974541_-

انواع قارچ‌های پوستی


عفونت درماتوفیت

باعث عفونت پوست، ناخن و مو می‌شود. این عفونت شامل پنج مورد زیر است:

الف– پای ورزشکار: این عفونت قارچی باعث می‌شود که پوست بین انگشتان پا، خارش دار، خشک، پوسته پوسته و قرمز گردد. در برخی مواقع باعث تاول و ترک خوردن پوست می‌شود. اغلب افراد، در استخرهای شنا و سونا به این نوع عفونت قارچی مبتلا می‌شوند. اگر شما پس از تماس با پوست آلوده، دستان خود را نشویید، این آلودگی می‌تواند به دستانتان منتقل شده و در چین‌های کف دست و بین انگشتان دست گسترش یابد.

ب– عفونت ناخن:

ناخن بدشکل، ضخیم و به راحتی خرد می‌شود. عفونت ناخن معمولا با پای ورزشکار همراه است.

ج– عفونت قارچی کشاله ران :

علائم این عفونت شامل خارش و بثورات پوستی قرمز در کشاله ران و مناطق اطراف آن می‌باشد. این عفونت غالبا در مردانی که زیاد عرق می‌کنند، دیده می‌شود.

د– عفونت قارچی بر روی بدن:

این عفونت از حیوانات اهلی گرفته می‌شود. غالبا در مناطقی از بدن مانند شکم، دست و یا پا ایجاد می‌شود. علائم این عفونت شامل تکه‌های مسطح و حلقه‌ای قرمز رنگ می‌باشد که می‌تواند رشد کرده و گسترش یابد. این حلقه‌ها در لبه، پوسته دار و در مرکز مسطح می‌باشند.

ه– عفونت قارچی پوست سر :

این عفونت غالبا در خردسالان ایجاد می‌شود. از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابد و باعث ریزش مو و التهاب مناطق آسیب دیده می‌شود.

اگر به قارچ پوستی مبتلا هستید، پوست خود را با صابون ضد قارچ بشویید. سپس پوست خود را کاملا خشک کنید. شستن و خشک کردن پوست یکی از راه‌های جلوگیری از ایجاد و انتقال قارچ‌ها می‌باشد.

عفونت قارچی کشاله ران


عفونت قارچی کشاله ران که به آن خارش کشال نیز گفته می‌شود، یک نوع عفونت شایع پوستی است که توسط قارچی به نام کچلی ایجاد می‌شود. قارچ‌ها در نواحی گرم و مرطوب بدن رشد می‌کنند؛ بنابراین عفونت قارچ پوستی می‌تواند اندام تناسلی، داخل ران‌ها و باسن را تحت تأثیر قرار دهد. عفونت قارچی بیشتر در فصل تابستان یا در آب و هوای گرم و مرطوب رخ می‌دهد.

عفونت قارچی کشاله ران همراه با دانه‌های خارش‌دار و قرمز که اغلب حلقه‌ای شکل هستند، بروز می‌کند.

 

عفونت قارچی کچلی


عفونت قارچی کچلی که به آن کرم حلقوی نیز می‌گویند، به این معنی نیست که در بدن کرم وجود دارد، بلکه نشان‌دهنده یک نوع عفونت قارچی روی پوست است. این نوع عفونت می‌تواند در هر نقطه از بدن ظاهر شود و شبیه زخمی دایره شکل، قرمز و مسطح است. عفونت قارچی کچلی اغلب با پوسته پوسته شدن پوست همراه است. بخش بیرونی زخم می‌تواند برآمده شود اما مرکز پوست طبیعی به نظر می‌رسد. عفونت قارچی کچلی ناخوشایند است اما معمولاً یک بیماری جدی به حساب نمی‌آید.

 

عفونت قارچی مخمر


عفونت قارچی مخمر پوست با نام کاندیداز پوستی شناخته می‌شود و توسط قارچ شبه مخمری به نام کاندیدا ایجاد می‌شود. این نوع عفونت هنگامی ایجاد می‌شود که مخمر روی پوست رشد کند و باعث قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش پوست شود. عفونت قارچی مخمر واگیردار نیست.عفونت قارچی مخمر ممکن است تقریباً تمام سطح پوست را تحت تأثیر قرار دهد، اما احتمال ایجاد آن در مناطق گرم، مرطوب و چین‌دار بدن ازجمله زیر بغل و کشاله ران بیشتر است. این نوع عفونت بخصوص در بین افراد چاق و یا کسانی که به دیابت مبتلا هستند، رایج‌تر است. افرادی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند نیز در خطر ابتلا به این نوع عفونت هستند.عفونت قارچی مخمر می‌تواند باعث تحریک و خارش محل پوشک نوزادان و همچنین باعث عفونت ناخن شود. برفک دهان یک نوع از عفونت قارچی مخمر است که در دهان یافت می‌شود. قارچ کاندیدا باعث عفونت قارچی واژن نیز می‌شود.

 ar4-361

کچلی بدن


این نوع کچلی قارچی درتنه واندامها رخ می دهد و می تواند بعلت قارچهای حیوان دوست ویا انسان دوست رخ دهد . ضایعات مشخصه آن به شکل تغییر رنگ گرد وهمراه با پوسته ریزی وخشکی درحاشیه ضایعات می باشد . این ضایعات از اطراف بزرگ شده ودروسط بهبودی نشان می دهند که به این نوع ضایعات ، آنولر گفته می شود . تعداد این ها می تواند یک ویا چند عدد باشد واندازه آنها نیز از کوچک تا خیلی بزرگ متفاوت است . این ضایعات معمولا” خیلی خارش دارنیستند وتنها وجود ضایعات پوستی باعث مراجعه بیمار به پزشک می گردد. گاهی این نوع کچلی درباشگاههای ورزشی بخصوص باشگاههای کشتی شایع می شود که این بعلت تماس پوست به پوست ورزشکاران با هم است . درمان کچلی بدن نیز استفاده از داروهای موضعی ضد قارچ مانند کلوتریمازول ومیکونازول است اما بهتر است از داروهای خوراکی ضد قارچ استفاده شود تا پاسخ بهتری بگیریم .

تینئا ورسیکالر( کچلی رنگارنگ)


این بیماری بعلت یک نوع قارچ بی آزار پوست رخ می دهد که دربعضی شرایط به نوع بیماریزا تبدیل شده وایجاد لکه های پوستی می کند . نوع بیماریزای این قارچ را مالاسزیا فورفور می گویند . این بیماری درگردن ، بازوها وساعدها ، زیربغل ها وتنه به شکل لکه های کوچک یا بزرگ ، پررنگتر ویا کمرنگتر از پوست رخ می دهد که ممکن است روی آنها پوسته ریزی ظریفی بصورت آردی نیز رخ دهد .گاهی این لکه هاسطح وسیعی از پوست تنه را درگیر می کند به شکلی که نمی توان پوست سالم را از پوست مبتلا افتراق داد . این لکه ها معمولا” خارش ندارند وبا حمام رفتن رنگ آنها کمترشده وگاهی به سختی دیده می شود . اگر پوست آفتاب خورده وبرنزه باشد این لکه ها کمرنگتر از پوست بروز می کند ودر صورتی که پوست برنزه وآفتاب خورده نباشد ، لکه ها پررنگتر از پوست ایجاد می شود .

علت این بیماری و تبدیل نوع غیر بیماریزای قارچ به نوع بیماریزا خیلی مشخص نیست اما عواملی می تواند باعث تسهیل آن شود که عبارتند از رطوبت وتعریق پوست ، چاقی ، استفاده از قرصهای ضد بارداری ، حاملگی ، وراثت ، سوء تغذیه و…. اما گاهی هیچکدام از این زمینه ها نیز وجود ندارد .

این بیماری ( اگر بتوان نام آن را بیماری نهاد ) را می توان با شامپوها ویا لوسیونهای ضد قارچ درمان نمود . اما معمولا” عود کننده بوده و ممکن است هرسال یکی دوبار فرد را مبتلا کند . این حالت درجوانان وافراد میانسال شایعتر از کودکان وافراد مسن می باشد . در کودکان این حالت می تواند کناره های صورت رانیز گرفتار کند وبا لکه های کمرنگی که ایجاد می کند والدین را نگران سازد .

منابع


برگرفته از وب سایت های: کلینیک صدف، نسیم خنداب، پزشک ما، بیتوته

پاسخ دهید

دیدگاه
نام*
ایمیل*
وبسایت*