مقالات

جراحی زیبایی برای کوچک کردن شکم (ابدومینوپلاستی)

r2

ابدومینوپلاستی که معمولاً جراحی کوچک کردن شکم نامیده می‌شود، یک تکنیک جراحی زیبایی شکم است که برای صاف‌تر و محکم‌تر کردن پوست شکم انجام می‌شود. در این روش، به منظور سفت کردن عضلات و بافت ناحیه شکم، چربی و پوست اضافی شکم برداشته می‌شود.

دو نوع روش کوچک کردن شکم وجود دارد. نوع جراحی که شما انجام خواهید داد، به مقدار پوست و چربی شکم شما بستگی دارد. جراح نوع مناسب را به شما پیشنهاد می‌دهد.

 • ابدومینپلاستی کامل: این روش هنگامی مورد نیاز است که بیمار دارای ذخایر چربی بیش از حد و نیز افتادگی لایه‌های زیرین عضلات و پوست شکم است.
 • مینی ابدومینپلاستی: هنگامی مورد نیاز است که بیمار دارای تون عضلانی خوب است، اما مقدار زیادی پوست اضافی در منطقه شکم وجود دارد و شکم بیمار پر از چین و چروک است.

انواع بیهوشیهای مورد استفاده


جراح ممکن است از روش بیهوشی عمومی استفاده کند که در نتیجه در طی عمل بیمار خواب است ویا اینکه از روش بی حسی موضعی همراه با داروهای مسکن و خواب آور استفاده کند که در نتیجه فرد بیدار است ولی درد نمی کشد و آرامش دارد.

تکنیک عمل


عمل آبدومینوپلاستی کامل می تواند 2 تا 5 ساعت طول بکشد ولی عمل آبدومینوپلاستی جزئی که فقط نواحی زیر ناف را تخلیه می کنند ، 1 تا 2 ساعت به طول خواهد انجامید ، پس در هر صورت طول مدت عمل به وسعت عمل جراحی بستگی دارد.در این عمل جراحی یک برش طولی از استخوان لگن یک طرف تا استخوان لگن طرف مقابل ایجاد می شود ، این خط برش بالای ناحیه تناسلی ایجاد می شود و سپس با یک برش گرد در اطراف ناف پوست آزاد شده و در نهایت پوست دیواره شکم در زیر ناحیه خط دنده ها جدا می شود. فلپ پوستی بزرگ از دیواره شکم جدا می شود تا عضلات طولی نمایان شود ، سپس عضلات را به هم نزدیک کرده و در کنار هم توسط بخیه فیکس می کنم ، این مرحله از عمل جراحی باعث باریک شدن کمر می شود وسپس اضافات پوست جدا شده و ما بقی آن به دیواره شکم بخیه می شود ودر نهایت یک محل جدید برای سوراخ ناف تعیین می شود و یک لوله که فضای زیر پوست را به بیرون ارتباط می دهد ، برای خروج ترشحات کار گذاشته می شود.

در یک آبدومینوپلاستی جزئی فقط پوست بین خط برش پایینی و ناف جدا شده و پایین کشیده می شود ، اضافات آن برداشته شده و مابقی بخیه می شود.

مراحل پس از جراحی


پس از جراحی بیمار شکم بند یا گن مخصوصی راطبق صلاحدید جراح به مدت چند هفته تا چند ماه میپوشد باید دقت شود که شکم بند خیلی محکم بسته نشود تا خونرسانی مختل نشود .

پس از عمل وجود کمی درد کبودی وتورم عادی میباشد.روی زخمها پانسمان مخصوص زده میشود که بهتر است 3-5 روز آب به آن زده نشود و پس از این مدت دوش گرفتن اشکالی ندارد ولی تا ده روز بهتر است زخم پانسمان شود .کرمهای مناسبی جهت ترمیم بهتر زخمها از روز پانزدهم بعد از عمل تجویز میشود..توصیه میشود به علت کاهش موقت حس پوست شکم پس از عمل از تماس آب یا اجسام بسیار سرد و گرم با پوست شکم (مثل کیسه آب گرم) بشدت پرهیز نمایید در غیر این صورت سوختگی شدیدی ایجاد خواهد شد.

تمام بخیه ها جذبی هستند و نیازی به برداشتن ندارند. کافییست فرد تا یک هفته در منزل استراحت نماید و بایستی حرکات چرخشی کمر را محدود کند.وبه علت احساس کشیدگی در محل بخیه ها بهتر است مدتی با حالت کمی خمیده به جلو راه برود . و در حالت خوابیده هم بالشی زیر زانو هایش قرار دهد .در دو ماه اول پیاده روی آرام مانعی ندارد ولی انجام حرکات ورزشی کامل و شکم اگر عمل ابدومینو پلاستی کرده اید تنها پس از شش ماه امکان دارد.جای عمل که ابتدا قرمز است بتدریج محو می شود که گاهی فرد بایستی تا دو سال صبر کند.

پس از عمل ابدومینو پلاستی بعلت آنکه جدار شکم دوخته میشود و پوست کشیده میشود فضای داخل شکم تنگتر شده و در صورت پر خوری احساس فشار و نفخ شدید ایجاد میشود که این حالت پس از مدتی رفع خواهد شد که توصیه میشود پس از جراحی غذا به دفعات بیشتر وحجم کمتر مصرف شود.

بیمار روز دهم وبیست ویکم ,دو ماه و شش ماه و یکسال بعد از جراحی مجددا ویزیت خواهد شد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی پایین تنه هستند؟


 • بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند، بهترین کاندیدا های جراحی زیبایی پایین تنه هستند. این جراحی زیبایی برای این گروه از بیماران به سبب آنکه پوست این نواحی از بدنشان به شدت شل و افتاده است ، تنها یک جراحی برای بهبود عملکرد این نواحی نیست و می تواند نقش بهداشتی و زیبایی هم برای آنان داشته باشد. به عبارت بهتر این جراحی برای این گروه از بیماران هم می تواند ظاهر را بهبود بخشد و هم سبب بهبود اعتماد به نفس، احساس راحتی و بهبود بهداشت این ناحیه شود.
 • برای انجام این عمل جراحی حتما نیاز نیست که شما تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته باشید، بسیاری از بیمارانی که درجات متوسط کاهش وزن را داشته اند، نگرانی از شل شدگی و افتادگی پوست نواحی پایین تنه ( باسن، پهلو و کمر، زیر شکم و ناحیه تناسلی) خود را دارند. بنابراین جراحی زیبایی پایین تنه در این گروه از بیماران می تواند نتایج فوق العاده ای نسبت به زمانی که تنها تحت عمل جراحی آبدومینوپلاستی قرار گرفته اند، داشته باشد.
 • این عمل بهتر است بر روی افرادی انجام شود که در وضعیت سلامت کامل به سر می برند بیماران با شاخص توده بدنی 35 و کمتر و در حالت ایده آل کم تر از 30، بهترین گروه کاندیدا ها هستند. اگر شما جزو گروه بیمارانی هستید که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اید، برای آنکه بتوان عمل جراحی زیبایی پایین تنها را روی شما انجام داد، باید حداقل به مدت 6 ماه وزنتان ثابت باشد. بهتر است که سیگاری ها تحت این عمل جراحی قرار نگیرند، زیرا که سیگار جزو عوامل خطر زا بوده و بهبود زخم ها را به تعویق می اندازد. از این رو افراد سیگاری باید حداقل یک ماه قبل از مبادرت به انجام این عمل جراحی، سیگار خود را کنار گذاشته و پس از طی دوران نقاهت شروع به کشیدن مجدد سیگار بکنند.

 در جلسه مشاوره تمام بررسی های لازم را بر روی افرادی که قرار است تحت این عمل قرار بگیرند، انجام می دهد تا از انتخاب صحیح بیماران برای این عمل جراحی مطمئن شود.

ابدومینوپلاستی قادر به انجام چه چیزی نیست؟


ابدومینوپلاستی به هیچ عنوان جایگزین برای کم کردن وزن یا یک برنامه ورزشی منظم نخواهد بود.همچنین جراحی زیبایی شکم نمیتواند علائم کشیدگی پوست (استریا) را از بین ببرد گر چه میتوان بعضی ها را برداشت و بهبودی سایر آنها را باعث شد ولی آنهایی که خارج از منطقه برداشته شدن پوست باشند باقی میمانند.

عوارض جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)


یکی از شایعترین عوارض عمل جراحی زیبایی شکم تنگی محل ناف جدید می باشد.به مرور زمان و به علت انقباض زخم ناف به مرور تنگ میشود.یکی از بهترین درمانها گذاشتن گاز چرب در داخل ناف میباشد.

مهمترين اين عوارض

1-عفونت محل عمل

2-تجمع مايع زير پوست

3-تشكيل لخته در اندام تحتاني (آمبولي لخته خون)

4-سياه شدن لبه هاي پوست

5-تشكيل جاي برش با حالت برجسته

هزینه عمل جراحی شکم چقدر است؟

هزینه همواره یکی از ملاحظات جراحی غیراورژانس است. هزینه ابدومینوپلاستی ممکن است بسیار متغیر باشد. هزینه یک جراح برای عمل جراحی شکم ممکن است براساس تجربه او و یا موقعیت جغرافیایی متفاوت باشد. بسیاری از جراحان پلاستیک در مورد هزینه ها می توانند شما را راهنمایی کنند، بنابراین حتما در این مورد بپرسید.

هزینه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد


 • حق العمل جراح
 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
 • دستمزد بی هوشی
 • نسخه های داروئی
 • لباس های بعد از عمل
 • آزمایش های پزشکی

رضایت شما مهمتر از میزان هزینه است

هنگام انتخاب یک جراح پلاستیک برای انجام جراحی شکم، به خاطر داشته باشید که تجربه جراح و راحت بودن شما با او، نیز به اندازه هزینه نهایی مهم است.


منـابع

 • سلامتی
 • دکتر شاهپوری
 • کلینیک من
 • دکتر نداف
 • دکتر قدسی

پاسخ دهید

دیدگاه
نام*
ایمیل*
وبسایت*