مقالات

درمان و اصلاح طرح لبخند لثه ای با بوتاکس: هزینه و عوارض

لبخند لثه‌ای به طرح لبخندی گفته می‌شود که در آن بیشتر از سه یا چهار میلی‌متر از لثه در هنگام لبخند زدن نمایان شود. عوامل گوناگون دندانی،فکی می‌تواند علت بروز لبخند لثه‌ای باشد. در واقع، بعضی افرادی که از عارضه لبخند لثه‌ای رنج می‌برند همیشه سعی می‌کنند با دهان بسته بخندند یا اصلاً نخندند. خوشبختانه امروزه روش‌های متعددی برای رفع این مشکل بسیار شایع وجود دارد.
بیش‌فعال بودن لب بالایی را معمولاً می‌توان با استفاده از روش‌هایی برای کاهش قابلیت کشسانی طبیعی عضلات آن، درمان نمود. این کار می‌تواند از طریق عمل جراحی دائمی تزریق بوتاکس انجام شود که ماهیچه‌های بیش‌فعال لب بالایی را غیرفعال می‌سازد.

علل لبخند لثه‌ای


نمایان بودن مقدار زیادی از لثه که می‌تواند ناشی از رشد غیرطبیعی بافت لثه باشد. در چنین مواردی دندان‌ها بیش از حد کوتاه به نظر می‌رسند که دلیل آن پوشیده شدن آن‌ها توسط بافت اضافی لثه است. معمولاً، با برداشته شدن این بافت اضافی می‌توان دید که طول دندان‌ها در واقع هیچ مشکلی ندارد.
گاهی اوقات، عضله کنترل کننده حرکت لب بالا بیش از حد فعال است که این باعث می‌شود هنگام لبخند زدن لب بیش از اندازه لازم بالا برود. در چنین مواردی، علی‌رغم مناسب بودن طول دندان‌ها، باز هم مقدار زیادی از بافت لثه نمایان می‌شود.
در برخی موارد نیز رشد غیرطبیعی فک بالا باعث لثه‌ای شدن لبخند می‌شود. این حالت، معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که در ناحیه‌ای از فک بالا که زیر بافت لثه قرار دارد یک برآمدگی یا پیش‌آمدگی وجود داشته باشد.

 روش درمان


قبل از درمان پزشک متخصص شما را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که جراحی زیبایی لثه و یا روش های دیگر برای اصلاح لبخند لثه ای شما مناسب است. پزشک با بررسی توانایی‌تان برای حرکت دادن بعضی عضلات به‌خصوص، محل، اندازه و کاربرد عضلات ایجاد کننده چروک‌ها را تعیین می‌کنند. سپس، با شما درمورد اهداف درمان صحبت شده و یک طرح درمان متناسب با نیازهایتان تهیه می‌شود. برای بی‌حس کردن ناحیه مورد نظر پیش از تزریق، از بی‌حسی موضعی یا یخ ساده استفاده می‌شود.

به منظور تزریق بوتاکس، لازم است تزریق به عضلات مناسب به صورت دقیق انجام شود. به این ترتیب به منظور اطمینان از انتخاب صحیح عضلاتی که مسئولیت ایجاد لبخند لثه‌ای را بر عهده دارند، از بیمار خواسته می‌شود تا لبخند زده و بر این اساس عضلات هدف بطور دقیق شناسایی می‌گردند. در ادامه مقادیر به نسبت کم بوتاکس به سمت راست و چپ صورت فرد تزریق می‌شود. بیمار می‌تواند پس از درمان بلافاصله فعالیت‌های عادی خود را شروع نماید و با گذشت 2 هفته، نتایج این درمان در هنگام لبخند زدن و عدم ایجاد طرح لبخند لثه‌ای به تدریج نمایان خواهد شد. در حقیقت با استفاده از بوتاکس، عضلات هدف عملکرد عادی خود را بازیابی کرده و فعالیت بیش از حد در هنگام لبخند زدن نخواهند داشت.

هر چند تزریق بوتاکس یک روش موثر برای بهبود مشکل طرح لبخند لثه‌ای است، نتایج این درمان دائمی نیست و لازم است این تزریق‌ها هر 8 تا 12 هفته بر روی بیمار تکرار شود. در حقیقت افرادی که به دنبال نتایج دائمی برای رفع مشکل طرح لبخند لثه‌ای خود هستند، لازم است از روش‌های جراحی به این منظور استفاده کنند.

به هر حال، نتایج غیر دائمی تزریق بوتاکس این امکان را فراهم می‌کند که بسیاری از افراد نتایج درمان خود را با گذشت زمان اصلاح کرده و امکان تامین هزینه لازم برای این درمان را داشته باشند. علاوه بر این موثر و بدون درد بودن این درمان یکی از مزایای مشخص آن در مقایسه با روش‌های تهاجمی است. توجه داشته باشید نتایج حاصل از تزریق بوتاکس کاملاً طبیعی است و باعث بهبود کامل ظاهر طرح لبخند لثه‌ای می‌شود. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره این روش، حتماً با متخصص زیبایی برای بررسی گزینه‌های لازم مشورت کنید

مزایای اصلی درمان با تزریق بوتاکس


– جلسات درمان کوتاه‌تر از 30 دقیقه
– حداقل سطح تهاجم به خاطر استفاده از تزریق و عدم ایجاد درد و ناراحتی برای بیمار
– ظاهر شدن سریع تر نتایج در مقایسه با سایر روش‌ها
– مقرون به صرفه بودن از نظر هزینه در مقایسه با روش‌های جراحی
– امکان تنظیم تزریق‌ها بر اساس اهداف درمان
– طبیعی بودن نتایج درمان و تناسب نتایج ظاهری با سایر اجزای صورت
– عدم نیاز به ریکاوری پس از پایان درمان

عوارض جانبی


تزریق بوتاکس عوارض جانبی ناچیز و گذرایی مثل، قرمزی، تورم و کبودی دارد. با اجتناب از مالیدن یا ماساژ نواحی درمان شده به مدت تقریباً 4 ساعت بعد از درمان، به راحتی می‌توان از پخش شدن بوتاکس به عضلات مجاور جلوگیری کرد.

دوام نتیجه درمان

به طور متوسط 4 تا 6 ماه. مدت دوام نتیجه متغیر بوده و هر شخص نتیجه متفاوتی به دست می‌آورد. البته، برای اینکه بتوانید به بهترین نحو از آشکار شدن خطوط پیری جلوگیری کنید، توصیه می‌شود که درمان را هر 4 ماه یکبار به طور مرتب انجام دهید. به همین منظور، می‌توانیم طرحی برای انجام مرتب درمان‌های بعدی‌تان تهیه کنیم تا بتوانید نتیجه درمان اول را حفظ کنید. نتیجه روش درمانی ما دوامی طولانی داشته اما دائمی نیست، که همین به شما امکان می‌دهد تا درمان‌های بعدی را مطابق مد روز و سلیقه‌تان در موقع درمان، انجام دهید.

توقف تزریق بوتاکس

لبخندتان به همان حالت اولش برمی‌گردد. شما می‌توانید درمان را متوقف کرده و هر وقت که خواستید با تقبل هزینه اصلاح لبخند لثه ای مجدداً آن را از سر بگیرید، البته به شرطی که شرایطتان مناسب انجام آن باشد

هزینه تزریق بوتاکس


معمولا هزینه‌ اصلاح لبخند لثه‌ ای در مقایسه با جراحی لثه، قطعا بسیار کمتر و خوشایندتر است. از آن جایی تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ ای کار بسیار تخصصی است، برای محاسبه‌ی قیمت بوتاکس ، کل پروسه‌ی درمانی به عنوان یک درمان حرفه‌ای محاسبه می‌شود و در این مورد تعداد واحد‌های بوتاکس تزریق شده محاسبه نمی‌شود بنابراین قیمت تزریق بوتاکس در افراد مختلف، متفاوت است.

منابع: کلینیک صدف، کلینیک رازی، جامعه دندانپزشکان ایران، مرجع زیبایی ایران، دکتر داودیان

پاسخ دهید

دیدگاه
نام*
ایمیل*
وبسایت*