دسته‌بندی نشده

رفع و درمان اسکار و جای زخم و سوختگی

تقریبا تمام ما به نوعی با اسکارها درگیر هستیم. معمولا در زندگی همه حداقل یکبار آسیب پوست ایجاد شده که بعد از بهبودی جای ان باقی مانده است. برخی از این اسکار ها بسیار سطحی هستند و بعد از مدتی بهبود می یابند اما در موارد زیادی هم اسکارها در تمام عمر باقی می مانند. باقی ماندن اثر زخم و جای جوش و آبله به خصوص در صورت و دستها اغلب برای بسیاری از مردم ایجاد مزاحمت می کند و در زیبایی آنها تاثیر زیادی می گذارد. به همین علت این افراد درمانهای متفاوت زیادی را در طول زندگی خود تجربه می کنند. در این مطلب ما ما به این افراد مژده می دهیم که طب سوزنی هم یک راه خیلی خوب و بی عارضه در درمان جای جوش ، درمان جای زخم و درمان جای آبله و سوختگی است.

 eskar-400x259

اسکار چیست ؟


در زخم های وسیع یا عمیق معمولا پوست نمی تواند خود را با بافت طبیعی جایگزین کند و بنابراین برای ترمیم سلولهای فیبروبلاست به منطقه آسیب می آیند و ایجاد بافتی را می کنند که فیبروز نام دارد. بافت فیبروز جایگزین پوست طبیعی شده و خود را به صورت برجسته ، فرورفتگی و سطح براق و غیرهمرنگ با بافت پوست نشان می دهد. البته پوست های خشک بیشتر مستعد اسکار هستند و حتی در هنگام درمان هم این افراد کمتر درمان می شوند.( مژده : طب سوزنی پوست خشک را هم درمان می نماید.

عامل و منبع ایجاد سوختگی سوختگیها را می‌توان بر اساس عامل ایجاد کننده آن ( مثلاً شیمیایی ، الکتریکی ، حرارتی ، نورانی و تشعشعی) طبقه‌بندی کرد. در نظر گرفتن منبع ایجاد سوختگی (مثلا ً اسید کلریدریک ، جریان برق متناوب و …) طبقه‌بندی را اختصاصی‌تر می‌کند.

سوختگی ناشی از آتش در سوختگی با آتش نکته مهم سوختگی مسیر تنفسی و مسمومیت با منو اکسید کربن باید مورد توجه قرار گیرد.

سوختگی شیمیایی تماس با برخی مواد شیمیایی مانند اسیدها ، بازها یا قلیاهایی همچون سود سوزآور یا مواد سفید کنند قوی ، حلال ها و مواد رنگبر قوی سبب سوزش و صدمه به پوست می‌شود. سوختگی با مواد قلیایی از اسیدها خطرناکتر است چون در پوست بیشتر نفوذ می‌کند و مدت طولانیتری فعال باقی می‌مانند. در اینجا مهمترین کار این است که فورا محل سوخته را زیر شیر آب بگیرید.

سوختگی با مایعات جوش در این موارد آسیبهای بافتی به سرعت روی می‌دهد. سریعترین کاری که در این موارد باید انجام داد کاهش درجه حرارت است. سرد کردن ممکن است شدت ضایعه را بسیار کم کند و به سرعت سبب کاهش درد می‌شود. نکته مورد توجه این است که در سوختگی با قیر ، هرگز قیر را بر ندارید و فقط محل سوختگی را بلافاصله با آب سرد خنک کنید.

سوختگی الکتریکی در این نوع سوختگی اگر چه ممکن است اثر سوختگی بر روی پوست به صورت یک ناحیه کوچک باشد ولی آسیب وارد بر بافتهای زیر پوست می‌تواند بسیار وسیع باشد.

سوختگی ناشی از اشعه توسط دو نوع اشعه خورشید و تشعشات رادیو اکتیو سوختگی ایجاد می‌گردد. در مورد تشعشات اتمی ابتدا محافظت شخصی امدادگر از خطر تشعشات و ثانیا رفع آلودگی مصدوم مد نظر قرار می‌گیرد.

درجه سوختگی سوختگیهای پوست را می‌توان به دو دسته با ضخامت نسبی و تمام ضخامت نیز طبقه‌بندی کرد. در سوختگیهای با ضخامت نسبی اپیدرم ، یا اپیدرم و قسمت فوقانی درم درگیر می‌شوند، و به بافتهای زیرین آسیبی وارد نمی‌شود. سوختگیهای تمام ضخامت علاوه بر درم و اپیدرم به لایه‌های زیر پوستی نیز آسیب می‌رسانند. هر دو این سوختگیها را می‌توان با سیستم دیگری که درجه نامیده می‌شود به انواع درجه یک ، درجه دو و درجه سه تقسیم بندی کرد که خفیفترین نوع آن سوختگی درجه یک است. سوختگیهای درجه یک و دو از نوع با ضخامت نسبی و درجه سه از نوع تمام ضخامت هستند.

سوختگی درجه یک سوختگی سطحی خفیفترین نوع سوختگی است که فقط لایه خارجی پوست یعنی اپیدرم را درگیر می‌کند. علل آن سوختگی ناشی از شعله وحرارت ملایم است.

سوختگی درجه دو سوختگی با شدت متوسط است که فقط اپیدرم و قسمتی از درم (اما نه همه درم) را مبتلا می‌کند و به بافتهای زیرین آسیبی نمی‌رساند. این نوع سوختگی مانند سوختگی درجه یک از نوع با ضخامت نسبی است.

سوختگی درجه سه (سوختگی تمام ضخامت) در سوختگی درجه سه تمام ضخامت پوست ، یعنی اپیدرم و درم ، تخریب می‌شود و حتی ممکن است آسیب عمیق‌تر شده و بافتهای زیر پوستی (چربی ، ماهیچه و استخوان) را نیز درگیر کند. گاهاً تمایز سوختگی درجه سه از سوختگی درجه دو مشکل می‌باشد؛ با این وجود ناحیه سوختگی در نوع درجه سه معمولاً سیاه رنگ و یا خشک و سفید است اما در نوع درجه دو قرمز و مرطوب بوده و ظاهر عرق کرده دارد.

جای-بخیه

انواع اسکار(جای زخم)


اسکار هیپرتروفیک

1

اسکار هیپرتروفیک جای زخم قرمز رنگ و برآمده‌ای است که محدود به همان نقطه جراحت اولیه باقی می‌ماند و پخش نمی‌شود. تزریق استروئید و جراحی با لیزر از روش‌های از بین بردن اسکار هیپرتروفیک به شمار می‌رود.

کلوئید

2

کلوئید یا گوشت اضافه روی پوست قرار می‌گیرد و محدود به محل آسیب‌دیدگی اولیه نیست. اسکار کلوئیدی نتیجه تولید بیش از اندازه بعضی سلول‌ها است. گوشت اضافه به مرور بر توانایی حرکتی فرد اثر می‌گذارد. جراحی، جراحی با لیزر، پرتودرمانی یا تزریق استروئید از روش‌های متداول از بین بردن کلوئید محسوب می‌شود. کلوئیدهای کوچک‌تر را می‌توان به روش کرایوتراپی (منجمد کردن با نیتروژن مایع) درمان کرد. همچنین با استفاده از درمان‌های فشاری و ژل سیلیکونی می‌توان از ایجاد گوشت اضافه جلوگیری کرد. کلوئید در میان افراد با پوست تیره‌تر، به ویژه افراد با نژاد آسیایی یا آفریقایی بیشتر دیده می‌شود.

جای زخم انقباضی

این نوع جای زخم معمولاً پس از سوختگی پوست ایجاد می‌شود و چون پوست را کشیده و منقبض می‌کند، توانایی حرکتی را کاهش می‌دهد. اسکار انقباضی گاهی عضله‌ها و عصب‌ها را نیز درگیر می‌کند.

جای جوش

4

احتمال باقی ماندن جای هر نوع جوشی وجود دارد. جای جوش انواع مختلفی دارند و ممکن است سطحی یا بسیار عمیق باشند. روش درمان جای جوش به نوع آن بستگی دارد.

اسکار آتروفیک

5

جای زخم آتروفیک ممکن است صاف باشد یا فرورفتگی مدوری را در محل اصلی زخم ایجاد کند. اسکار آتروفیک معمولاً نتیجه جای جوش است.

درمان‌های عمومی برای رفع اسکار


در زیر به برخی روش‌های متداول برای  از بین بردن جای سوختگی و زخم اشاره شده است:

لایه برداری شیمیایی

7

لایه برداری شیمیایی غالباً برای درمان اسکار و کاهش آسیب دیدگی‌های ناشی از آفتاب سوختگی، پیگمنت‌های ناهموار و اسکارهای سطحی به کار می‌رود. با لایه برداری، سطح رویی پوست برداشته می‌شود. با برداشته شدن لایه رویی، پوست مجدداً بازسازی شده و غالباً ظاهر آن هم بهبود می‌یابد.

درم ابریژن

6

درم ابریژن برای کاهش اثر جای زخم، ناصافی‌های جزئی پوست، رفع اسکارهای ناشی از عمل‌های جراحی و جای جوش به کار برده می‌شود. همان گونه که از نام درم ابریژن بر می‌آید این فرایند شامل برداشتن لایه‌های سطحی پوست به وسیله دستگاهی الکتریکی است که پوست را می‌ساید. با التیام و بهبودی پوست پس از عمل، پوست شفاف‌تر و لطیف‌تر به نظر می‌رسد.

یک نوع از کلاژن که از کلاژن گاو مشتق شده است، برای جایگزینی کلاژن طبیعی از دست رفته پوست، زیر پوست تزریق می‌شود. کلاژن قابل تزریق عموماً برای رفع چین و چروک‌ها، اسکارها و خطوط صورت به کار برده می‌شود.

تزریقات شبه کورتیزونی

8

یک نوع از کلاژن که از کلاژن گاو مشتق شده است، برای جایگزینی کلاژن طبیعی از دست رفته پوست، زیر پوست تزریق می‌شود. کلاژن قابل تزریق عموماً برای رفع چین و چروک‌ها، اسکارها و خطوط صورت به کار برده می‌شود.

تزریقات شبه کورتیزونی

9

این نوع تزریق‌ها برای هموار کردن پوست مفید بوده و باعث جمع شدن اسکارهای سخت می‌شود.

ترمیم پوست به وسیله لیزر

10

به کمک پرتو پر انرژی در لیزر درمانی، پوست آسیب دیده برداشته می‌شود. لیزر برای کاهش چین و چروک‌ها و اسکارهای جزئی به کار برده می‌شود.

 

پاسخ دهید

دیدگاه
نام*
ایمیل*
وبسایت*