مقالات

لیفت و بالا کشیدن سینه برای رفع و درمان افتادگی آن

استحکام و قوام دو ویژگی لازم برای داشتن سینه‌ای زیبا است. در حقیقت افتادگی و بدشکلی سینه علاوه بر اینکه برای بسیاری از خانم‌ها از نظر ظاهری ناراحت‌کننده و ناخوشایند است برای آن‌ها مشکل‌آفرین نیز هست. این مسئله ممکن است بر روی اعتماد به‌نفس و خلق‌وخوی فرد تأثیر بدی بگذارد.

افتادگی پستانها یکی از شایعترین علل مراجعه بانوان برای اصلاح شکل پستان به کلینیک های جراحی پستان است. شاید بتوان گفت که افتادگی پستانها، قسمتی از روند افزایش سن در بانوان است. اگرچه در مورد علت های ایجاد این مشکل در سنین جوانی، اختلاف نظرهای بسیار جدی وجود دارد،

مواردی که از حدود 30 سال پیش به عنوان علل و عوامل ایجاداین مشکل مطرح شده اند و مورد تائید قرار گرفته اند شامل کاهش فعالیت هورمونی با افزایش سن، کاهش وزن بویژه پس از اینکه افزایش وزن ایجاد شده باشد، تغییرات پس از اعمال جراحی چاقی و نیز بااهمیت کمتر، وزن پستان بیش از 400 گرم و نیز شل بودن رباطهای نگهدارنده پستان می باشند.

روش بدون جراحی لیفت با نخ،خاصیت کشسانی بافت‌های اطراف و بخش‌های درونی سینه را تقویت می‌کند. تعیین مجدد برجستگی سینه می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی ظاهر پوست را بهتر کند.

انواع افتادگی سینه


درجه یک

در مورد اول افتادگی در نسج غده‌ای سینه اتفاق می افتدو افتادگی در نوک سینه و همچنین هاله سینه خیلی کم است و حدود یکی دو سانتی متر است.

درجه دو

در افتادگی درجه دونوک و هاله سینه بیشترافتادگی بیشتر از دو سانتی‌متر دارد و همچنین افتادگی نسج غده‌ای سینه نیز وجود دارد.

درجه سه

نوک و هاله سینه در قسمت  پایین سینه قرار دارد و درخیلی از موارد از چین زیر سینه‌ای پایین‌تر است که شامل افتادگی درجه سه است.

سینه در سه حالت کوچکی و اندازه مناسب و بزرگی می تواند افتاده باشد و همیشه بزرگ بودن باعث افتادن وشلی سینه ها نخواهد بود و درمان هر یک از این سه حالت متفاوت خواهد بود.

دلایل کافی برای لیفت سینه


  • حاملگی، شیردهی، جاذبه، کاهش یا افزایش وزن، روند طبیعی پیری و وراثت همگی می‌توانند روی شکل و قوام سینه اثرگذار باشند و موجب شل شدگی آن می شود.
  • اگر جراحتان فکر می‌کند که قرار دادن پروتز سینه به تنهایی نمی‌تواند آن شکل و اندازه‌ای که شما انتظار دارید را ایجاد نماید.
  • اگر پوست رنگی دور نوک یا هاله سینه کش آمده باشد و پهنای زیادی پیدا کرده باشد.

بهترین درمان


درمان به نوع افتادگی سینه بستگی دارد بیمارانی که سینه های آن ها افتاده است در بحث ماموپلاستی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.افرادی هستند که علیرغم اینکه سینه های آن ها کوچک است اما افتادگی دارد .درمان هر یک از آن ها متفاوت است .

اگر اندازه سینه ها کوچک باشد پروتزگزاری روش خوبی است (در افتادگی درجه اول) .که می توان با برش کوچک به اندازه سه و چهار سانتی متر پروتز را در زیر بافت سینه قرار داد و می توان از پروتز اشکی استفاده کرد.در این مورد جای عمل جراحی بعد از گذشت چند ماه از بین می رود.و اما اگر سایز سینه ها خوب و مناسب باشد باید از برش هاله سینه و دوختن بافت سینه عمل ماستوپکسی را انجام داد.

در افتادگی درجه دوم و سوم اگر اندازه سینه ها مناسب یاشدعمل جراحی ماستوپکسی بدون اینکه  پروتز گذاشته شود توصیه می شود. برش جراحی یک برش عمودی خواهد بود که در قسمت زیر سینه قرار دارد و اگر اندازه سینه کوچک باشد با عمل ماستوپکسی پروتز گذاری نیز صورت می پذیرد . استفاده از پروتز اشکی در ماستوپکسی نتیجه بهتر و طبیعی تری خواهد داشت.

عوامل موثر در انتخاب تکنیک


اندازه و شکل پستان ها

اندازه و همچنین موقعیت ارنول افراد

میزان افتاده و آویزان شدن پستان ها

کیفیت پوست و به علاوه الاستینه ی آن و میزان پوست اضافی موجود

انواع لیفت


لیفت آبنباتی شکل

در این روش برشی آبنباتی شکل به صورت عمودی از چین سینه به سمت بالا تا محیط اطراف نوک پستان ایجاد می شود که این روش برای درمان افتادگی سینه و کوچک کردن سینه بسیار موثر است.

لیفت دوناتی شکل

مناسب ترین روش برای رفع مشکل عدم تقارن جزئی نوک پستان می باشد که به لیفت اطراف هاله سینه نیز موسوم است.

لیفت لنگری شکل

در جراحی سینه برای انجان لیفت سینه برشی در راستای چین سینه به شکل لنگر ایجاد می شود که نسبت به دو روش دیگر تهاجم این روش بیشتر است اما بهترین نتیجه را در درمان افتادگی سینه نیز دارد.

جراحی لیفت سینه


روش جراحی لیفت سینه به تعداد برش ها و اندازه ی برش ها بستگی دارد و براساس فرم و شکل سینه و میزان شل شدگی سینه تغییر می کند . برش های لازم برای انجام لیفت سینه تقریبا در حدود 3 برش می باشد .

 اولین برش در نواحی دور تا دور سر ( نوک ) سینه ایجاد می شود ، دومین برش از قسمت نوک سینه تا نواحی پایین سینه زده می شود و آخرین برش نیز در قسمت پایین سینه ایجاد می گردد . برش های ایجاد شده بر روی سینه و نوع آن ها نشان دهنده ی این است که کدام ناحیه از پوست برداشته خواهد شد و همچنین این که قسمت سر سینه به چه حالتی جا به جا می شود .

بهبودی


پس از عمل لیفت سینه و بالا کشیدن سینه، افراد معمولاً با درد، ورم و کبودی برای چند روز در ناحیه سینه خود مواجه می‌شوند. بانداژ استفاده شده در این حالت پس از دو روز باز می‌شود و با یک سوتین جراحی جایگزین می‌گردد. پس از عمل جراحی بالا بردن سینه لازم است بیمار برای مدت یک تا دو هفته از انجام فعالیت‌های فیزیکی خودداری کند و لازم است از انجام فعالیت‌های ورزشی و سایر فعالیت‌های شدید برای حداقل چهار هفته اجتناب گردد.

افراد می‌توانند برای کشیدن بخیه‌های خود حدود دو تا سه هفته بعد به مطب پزشک مراجعه کنند و پس‌ازاین مدت اکثر بیماران می‌توانند به محل کار خود بازگشته و سایر فعالیت‌های عادی خود را از سر گیرند. به‌هرحال لازم است پس از درمان به‌طور منظم با پزشک ملاقات شود تا به‌این‌ترتیب از درمان مناسب افتادگی سینه پس از عمل جراحی اطمینان حاصل شود.

نتایج عمل جراحی لیفت سینه به‌طور قابل‌توجه بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده است و این نتایج با از بین رفتن ورم و کبودی ایجاد شده، به‌تدریج بهتر می‌شود. علاوه بر این جای زخم باقیمانده پس از عمل با گذشت زمان محو می‌شود و معمولاً پنهان کردن آن در هنگام استفاده از سوتین، لباس شنا یا لباس‌های یقه باز امکان‌پذیر است.

عوارض و خطرات


هرچند با تقبل هزینه لیفت سینه و عمل جراحی لیفت سینه برای اکثر بیماران بی‌خطر است، بااین‌وجود بعضی خطرات خاص در ارتباط با این روش جراحی وجود دارد.

بعضی از این خطرات می‌تواند با باقی ماندن جای زخم و عدم تقارن و همچنین ریسک‌های عمومی جراحی بالا کشیدن سینه همچون عفونت، خون‌ریزی و واکنش به مواد بی‌حسی ارتباط داشته باشد. به‌هرحال، اکثر افرادی که این عمل جراحی را برای رفع افتادگی سینه انجام می‌دهند، با عوارض جدی در این رابطه مواجه نمی‌شوند.

پاسخ دهید

دیدگاه
نام*
ایمیل*
وبسایت*