مقالات

کاشت و بازسازی سینه بعد از جراحی های مختلف برداشتن (بریدن)سینه

تعدادی از بیماران مبتلا به سرطان سینه به دلیل تأخیر در تشخیص یا درمان، سلول‌های سرطانی قسمت زیادی از سینه را درگیر می کند، لذا امکان نگه داشتن سینه وجود ندارد و تنها راه قطعی درمان، برداشتن کامل سینه است . خانم هایی که در خانواده آنها ارثی بودن سرطان سینه با انجام آزمایش ژنتیک اثبات شده و به دلیل دارا بودن این خاصیت ژنتیکی، احتمال ابتلا به سرطان سینه در آنها بسیار بالاست، می‌توانند تحت عمل جراحی برداشتن سینه و باز‌سازی هم ‌زمان قرار بگیرند.

 در موارد نادری نیز، هنگام بروز عفونت‌های بسیار شدید و غیرقابل درمان در سینه، اگر موفق به کنترل عفونت آزاردهنده نشوید، سینه را برداشته و ترمیم سینه را به وسیله پروتز سینه  آغاز کنید . در صورت بروز مشکل در سینه، خیلی سریع به پزشک مراجعه کنند تا در صورت بدخیم بودن ضایعه، درمان لازم در اسرع وقت شروع شود، در این صورت در 80 درصد موارد می‌توان سینه را نگه داشت و فقط تومور سرطانی با مقداری از نسج اطراف آن را برداشت و با به کار بردن روش‌های جراحی زیبایی، نه تنها ظاهر خانم به هم نخواهد خورد، بلکه می‌تواند زیبایی سینه وی را ارتقا دهد.

در صورتی که به هر دلیلی پزشک، برداشتن سینه را به بیمار پیشنهاد کرد، بیمار باید قبل از عمل جراحی تمایل خود را به بازسازی سینه به پزشک خود بگوید و با مشورت وی روش مطلوب را انتخاب نماید تا اقدامات لازم از همان عمل جراحی اول، در نظر گرفته شود.

بهترین زمان ترمیم


زمان ترمیم سینه به گسترش بيماري سرطان سینه و نوع عمل انجام شده براي بيمار و همچنين نياز يا عدم نياز بيمار به انجام درمان‌هاي اضافي مانند راديوتراپي بستگي دارد. مثلا در بيماري که تمام سينه برداشته شده و غدد لنفاوي زير بغل نيز درگير بوده‌اند، پس از عمل نياز به راديوتراپي يا به اصطلاح برق گذاشتن است، لذا ترجيح مي‌دهيم که ابتدا درمان‌ها به‌طور کامل انجام شود و پس از مدتي که اثرات اشعه روي پوست از بين رفت، باز‌سازی پستان را  با پروتز سینه انجام بدهيم.

براي ترمیم سینه در اين بيماران  براي اينکه پوست جاي لازم براي جايگيري پروتز را پيدا کند، ابتدا وسيله‌اي به نام “متسع کننده” را زير پوست و عضله سينه‌اي قرار مي‌دهيم. اين وسيله مثل بادکنکي است که در ابتدا کاملاً خالي است و هر چند روز مقداري سرم نمکي داخل آن تزريق مي‌شود که باعث افزايش حجم آن و در نتيجه اتساع پوست مي‌شود و پوست جاي کافي براي قرارگيري يک پروتز سینه مناسب را پيدا خواهد کرد. سپس متسع‌کننده در طي يک عمل جراحي کوچک خارج شده و پروتز سینه به جاي آن قرار مي‌گيرد.

در بيماراني که پس از عمل جراحي برداشتن سينه، نياز به راديوتراپي ندارند، مي‌توان هم‌زمان با برداشتن سينه مقداري از پوست را نگه داشت و پروتز سینه را در محل مناسب جاي داد. به اين روش، روش “باز‌سازی هم‌زمان” يا “بلافاصله” مي‌گويند.

انواع پروتز سینه


 • پروتزهای آب نمکی گرد و مدور و پر شده از محلول آب نمک (سالین) استریل یعنی محلولی هستند که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. این پروتز در صورت پاره شدن تخت و صاف می‌شود و مایع آن طی فرایندی طبیعی جذب بدن می‌شود. بیماران جوانتر از ۱۸ سال نمی‌توانند از این نوع پروتز سینه استفاده کنند.
 • پروتزهای سیلیکونی گرد و مملو از ژل چسبنده‌ با ظاهر طبیعی هستند و باعث ناراحتی بیمار نمی‌شوند. پروتز سیلیکونی در صورت پاره شدن از بین نمی‌رود. بیمار دست‌کم باید ۲۲ سال داشته باشد تا بتواند از این نوع پروتزها برای بزرگ کردن سینه استفاده کند
 • پروتزهای ژل شکل دهنده از سیلیکونی با قدرت چسبندگی بسیار بالا و شکلی متناسب با آناتومی بدن بیمار ساخته می‌شود. به کمک این پروتزها زمان استراحت و بهبود کاهش و عوارض کمتری امکان بروز می‌یابد. البته بیماران جوان‌تر از ۲۲ سال نمی‌توانند از جراحی پروتز سینه سیلیکونی استفاده کنند.

مراحل پروتز


بیهوشی

در اکثر موارد بیهوشی عمومی استفاده می شود.

برش جراحی

معمولا برش جراحی پروتز سینه در مکان هایی داده می شود که احتمال اسکارها ( جای زخم )ی قابل مشاهده در آینده حداقل باشد.

محل های برش

 • برش در دور هاله سینه(periareolar)
 • برش در زیر سینه و روی چین افقی زیر سینه (inframammary)
 • برش در زیر بغل( transaxillary)
 • برش در دور ناف

برش های بالا برای پروتز سینه بر اساس

 • نوع و شکل پروتز سینه انتخاب شده
 • درجه بزرگ کردن مورد نظر
 • شکل و ساختار مخصوص سینه فرد
 • مهارت جراح
 • همینطورترجیح بیمار انتخاب می شوند.

وارد کردن و جایگذاری پروتز

بطور کلی می توان از دو محل برای قرار دادن پروتز سینه استفاده کرد :

۱- درزیر بافت سینه و بالای عضله سینه( subglandular)

۲- در زیر عضله سینه (submuscular )

نحوه قرار دادن و محل جایگذاری پروتزها

 • نوع و جنس پروتز
 • درجه بزرگ کردن مورد نظر بیمار
 • کیفیت و ضخامت پوست و بافت های زیرین و ساختار مخصوص سینه شما
 • توصیه های جراحی بستگی دارد و قبل از عمل در مورد آن تصمیم گرفته شده است

بستن زخم ها و پانسمان

زخم ها در چند لایه با نخ قابل جذب طولانی اثر دوخته می شوند و روی آن چسب های جراحی استریل قرار داده می شود و در نهایت معمولا سینه بند طبی تهیه شده از قبل بسته می شود.

عوارض احتمالی


پروتز سینه عملی ایمن است، البته به شرطی که به دست جراح باتجربه و ماهر انجام شود، بااین حال پروتز سینه علاوه بر اثرهای جانبی خاص خود ممکن است عوارض متداول تمام جراحی‌ها را نیز در پی داشته باشد. با مراجعه به جراح متبحر و توجه به دستورات ایشان در مورد آمادگی قبل از عمل و مراقبت بعد از عمل می‌توانید احتمال بروز عوارض را به حداقل برسانید، البته باید از عوارض احتمالی عمل نیز آگاه باشید تا در صورت مواجهه با نشانه‌های مشکل‌ساز به سرعت اقدام کنید.

پاسخ دهید

دیدگاه
نام*
ایمیل*
وبسایت*